Hogyan kell szedni a paracetamolt ízületi fájdalmak esetén

Ízületi fájdalmak: melyik gyógyszert válasszam? - HáziPatika

Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan?

  • Fájdalom a csípőízületben ha mozog
  • Hogyan lehet eltávolítani a duzzanatot a láb ízületéről

A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag, és mi az, amit fontos tudni róla?

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom csillapítására alkalmasak, gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs.

ízületi fájdalom antibiotikumok után

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta 24 óra alatt maximum 4 grammot, azaz 8 darab mg-os tablettát lehet bevenni.

Koronavírus: a negyedik hullám robbanásának küszöbén állunk Sokunknak legfeljebb egyféle fájdalomcsillapító lapul a táskájában, s akár a gyomrunk, a fejünk vagy a hátunk fájdul meg, annak segítségével próbálunk enyhíteni a kínjainkon. Holott nem biztos, hogy ez a legcélravezetőbb megoldás. A német fogyasztóvédelmi szervezet szerint számos fájdalomcsillapító hatásosságát és mellékhatásait vették górcső alá. Megállapították, hogy fájdalomcsillapításra az acetilszalicilsav, a diclofenac, az ibuprofen, a naproxen és a paracetamol hatóanyagok egyaránt alkalmasak, ám mégsem ajánlották egyformán mindenkinek, minden típusú fájdalomra.

Gyermekek esetén ez alacsonyabb! Ajánlások szerint 3 hónapos kor alatt, illetve 6 kg-os súly alatt nem javasolt a paracetamol szedése! Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni: közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára.

Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

Hirdetés A terhesség és szoptatás alatti paracetamolhasználat Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó. Kutatások szerint a várandósság első hónapjában alkalmazva magzati ártalmat nem okoz, szedése azonban mindig csak egyéni elbírálás, szakorvosi javaslat alapján történhet!

A paracetamol az anyatejbe kiválasztódik, így szoptatás ideje alatt szintén kérjük milyen ízületek és izmok fájnak védőnő vagy gyermekgyógyász tanácsát. A paracetamol hátrányai A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja.

Normál esetben a paracetamol zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és megöli a sejtet.

Paracetamolmérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre hogyan kell szedni a paracetamolt ízületi fájdalmak esetén hányásra panaszkodnak, de órával később viszonylag kis mennyiség több mint 10 g, tabletta végzetes májszövetelhalást okozhat.

Fájdalomcsillapító szedése: ezt tartsa be, hogy hasson!

Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni. Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés? Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni.

Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén nem javasolt a paracetamol alkalmazása! Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem ajánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

Tartós, nagy dózisú adagolásnál mellékhatásként nem csak hepatotoxicitás, de fejfájás is felléphet.

gyógyítja e a medence az ízületeket

Ilyenkor a szedést fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni! Mi szól a paracetamol mellett?

  • Csuklógyulladás jelei
  • Váll és izomfájdalom gyógyszer

A paracetamolnak azonban vannak olyan tulajdonságai, melyek jobbak a többi lázcsillapítónál. Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak.

Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük.

Mellékhatások[ szerkesztés ] Az ajánlott dózisban, korlátozott ideig biztonsággal alkalmazható. Mint minden gyógyszer, a paracetamol is okozhat mellékhatásokat, ezek azonban nem jelentkeznek mindenkinél. A leggyakrabban alkalmazott, mg paracetamol tartalmú tabletták hivatalos betegtájékoztatói az alábbi mellékhatásokra hívják fel a figyelmet: [1] Mellékhatások, melyek súlyos következményekkel is járhatnak: - angioödéma, a bőr mélyebb rétegeinek hirtelen kialakuló duzzanatával, érintheti a torkot, a szemhéjakat, ajkakat és a nemi szerveket is nem ismert gyakoriságú - anafilaxiás sokk; hirtelen vérnyomás-csökkenéssel és légzészavarokkal járó életveszélyes allergiás reakció nem ismert gyakoriságú - allergiás eredetű szívkoszorúér görcs Kounis-szindróma nem ismert gyakoriságú - a bőr felszíni rétegének leválásával járó nyálkahártya-hólyagosodás toxikus epidermális nekrolízisa szájüreg, a szem és a hüvely nyálkahártyáján jelentkező hólyagos elváltozások, valamint foltos kiütéses bőrterületek Stevens-Johnson-tünetegyüttes ; ún. Ritka mellékhatások ből legfeljebb 1 beteget érinthet : - gyomortáji fájdalom, hányinger, hányás Nagyon ritka mellékhatások 10 ből legfeljebb 1 beteget érinthet : - asztma - vérképzőszervi rendellenességek, pl.

A paracetamolnak nincs nyálkahártya-károsító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.

Az acetilszalicilsav-tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős véralvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt. Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamoltartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre.

bal kar fájdalom lelki okai

A paracetamol nem teljesen veszélytelen, mégis a kockázatok ismeretével az általa esetlegesen okozandó problémákat minimálisra lehet csökkenteni és így biztonságosan alkalmazható szer. Forrás: WEBBeteg.

Lehet, hogy érdekel